Teatr Wielki bez kurtynyKoncert Tomka Wachnowskiego Akordeonowe FascynacjeŚpiąca KrólewnaRadość jest siłą - Jacek BąkPan TwardowskiWilhelm TellBaron CygańskiJezioro łabędzieNABUCCO Giuseppe Verdi Filharmonia – koncert symfonicznyFilharmonia Narodowa ŚWIĘTO HISZPAŃSKIEJ GITARYWieczór pieśni kameralnej na Zamku KrólewskimRoztańczona Europa - Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia DanzaWernisaż malarstwa i biżuterii Pani Urszuli Voinea

Baron Cygański: 2008-04-12

12 kwietnia 2008  Baron Cygański

"Baron Cygański" J. Straussa II - króla walca, to operetka napisana z rozmachem. Podobno Baron Cygański był realizacją marzenia Straussa o skomponowaniu opery. Sama muzyka Straussa  nie wymaga rekomendacji. Wielce nastrojowe arie i duety są dosyć rozbudowane i trudne wokalne. Znany szlagier – „Wielka sława to żart”  pochodzi właśnie z "Barona Cygańkiego".

Piękna muzyka, scenografia, barwne kostiumy, spontaniczni i pełni wigoru cyganie w kliku czardaszach. To wszystko wprowadziło nas w klimaty  węgiersko-tureckie z połowy XVIII wieku. Zaś urocze walce wiedeńskie i marsze paradne, przeniosły nas do Wiednia gdzie operetka się kończy.

O czym jest "Baron Cygański"? Operetka opowiada historię pięknej Cyganki Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica Barinkaya. Całość wdzięcznie przeplatana wytrawnym humorem z refleksją i wątkami romansowymi. Do tego trzeba dodać znakomity taniec zespołu baletowego. Wszystko byłoby jeszcze ładniej, gdyby nie Sala Kongresowa, ze swoim kiepskim nagłośnieniem i brakiem odpowiedniej sceny, na której oprócz występujących artystów i scenografii trzeba było zmieścić orkiestrę. Z trudem, bo z trudem ale się pomieści i wszystko zaśpiewanie i zagrane było wspaniale. Gdyby nie to nagłośnienie ;)

Aktualność: