Teatr Wielki bez kurtynyKoncert Tomka Wachnowskiego Akordeonowe FascynacjeŚpiąca KrólewnaRadość jest siłą - Jacek BąkPan TwardowskiWilhelm TellBaron CygańskiJezioro łabędzieNABUCCO Giuseppe Verdi Filharmonia – koncert symfonicznyFilharmonia Narodowa ŚWIĘTO HISZPAŃSKIEJ GITARYWieczór pieśni kameralnej na Zamku KrólewskimRoztańczona Europa - Tancerze Baletu Dworskiego Cracovia DanzaWernisaż malarstwa i biżuterii Pani Urszuli Voinea

Akordeonowe Fascynacje: 2008-06-11

11 lipca 2008, Akordeonowe Fascynacje - mistrz i jego uczniowie
           

                     
Wykonawcy:
Yurii Shishkin - akordeon solo oraz Harmonium Duo : Hubert Giziewski - akordeon & Paweł Sulej – akordeon

Koncert w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Program:
Yuri Shishkin – akordeon solo
Franz Schubert / Ferenz Liszt - Soirées de Vienne – Walc-Kaprys nr 6 (ar. V. Horowitz)!
Joaquin Rodrigo – Concierto de Aranjuez
cz. II – Adagio
Anatoli Kusjakow – 2 Postludia

Wiaczesław Semionow – Wariacje koncertowe

Harmonium Duo - Hubert Giziewski & Paweł Sulej

Anatoli Szałajew – Walc Elegia

Astor Piazzolla - Adios Nonino

Cezary Paciorek – Suita Polska

Dymitr Szostakowicz – Walc z Suity Jazzowej nr 2 (ar. J. Łukasiewicz) -

Georges Bizet / Vladimir Horowitz – Fantazja Carmen (ar. J. Łukasiewicz)

Yuri Shishkin & Harmonium Duo

Władysław Zołotariew - Rondo Capriccioso


Yuri Shishkin

Jest najwybitniejszym na świecie bajanistą wykonującym muzykę klasyczną na tym instrumencie. Niezwykle aktywny, daje rocznie ponad sto koncertów na wszystkich kontynentach. Jego recitale to synteza pasji, technicznej perfekcji, emocjonalnego magnetyzmu i szczerości. Pełne głębokiego, humanistycznego wymiaru interpretacje, przygotowuje dzięki mistrzowsko opanowanemu warsztatowi technicznemu, zgłębiając jednocześnie szerokie konteksty historyczno-kulturowe wykonywanych utworów. W połączeniu z magnetyzującym wyrazem scenicznym, tworzy za każdym razem niezapomniane kreacje artystyczne.
Urodził się w 1963 roku w Asovie, w południowej Rosji. W niedalekim Rostowie nad Donem ukończył Akademię Muzyczną, a rok później podyplomowe studia w Akademii Muzycznej im. Gniezinych w Moskwie. W czasie swojej edukacji artystycznej, zdobył 7 pierwszych nagród na najważniejszych konkursach akordeonowych, m.in.: w Klingenthal (Niemcy), Kansas City (USA) i Castelfidardo (Włochy).
Od 25 roku życia regularnie koncertuje w Holandii, Belgii, Niemczech, Finlandii, we Włoszech, USA, Kanadzie, Chinach, Ameryce Południowej oraz na terenie całej Rosji, prezentując utwory pisane przez współczesnych kompozytorów, takich jak m.in.: A. Kusjakowa, I. Khandoshkina, O. Gorchakova, L. Berio, a także genialne transkrypcje dzieł J. S. Bacha, C. Francka, J. Brahmsa, S. Prokofiewa, M. Musorgskiego, M. Moszkowskiego, J. Sibeliusa, A. Schnittke. Wielkim entuzjazmem publiczność darzy szczególnie transkrypcje fortepianowe Vladimira Horowitza wykonywane przez Shishkina na bajanie. Artysta jest także cenionym pedagogiem na wielu międzynarodowych kursach muzycznych.


Harmonium Duo

Hubert Giziewski & Paweł Sulej ukończyli Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Jerzego Jurka. Należą do czołówki najwybitniejszych polskich muzyków swojego pokolenia. W czasie wieloletniej edukacji artystycznej zdobyli szereg najwyższych nagród i wyróżnień na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Do najważniejszych, należą laury festiwali: w Mławie, Chełmie, Stalowej Woli, Castelfidardo (Włochy), Ibla-Ragusa (Włochy). Wielokrotnie otrzymywali stypendia naukowe Prezesa Rady Ministrów oraz Lions Club International Warszawa – Nike. Jako soliści i kameraliści występowali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i centrach artystycznych w Polsce, takich jak: Filharmonia Narodowa, Studio S1 Polskiego Radia, a także za granicą, m.in.: w Carnegie Hall (Nowy Jork, USA), Suntory Hall (Japonia). Występowali z recitalami także w Arabii Saudyjskiej, Bułgarii, Japonii, Maroko, Niemczech, USA, we Włoszech oraz na Litwie. Obaj koncertują na włoskich instrumentach przygotowanych przez firmę „Pigini”. Duet Akordeonowy Harmonium Duo realizuje siedem projektów artystycznych: „Wielkie Transkrypcje”, „Polska & Europejska Muzyka Współczesna”, „Musica Sacra”, „Tańce Świata”, „Sacrum & Profanum”, „Kolędy Polskie” oraz repertuar z orkiestrą, z dziełami takich kompozytorów jak: Bach, Boëllmann, Franck, Musorgski, Chaczaturian, Lutosławski, Piazzolla, Enescu, Paciorek, Majkusiak. Twórczość wymienionych kompozytorów, w jakkolwiek niecodziennej prezentacji duetu akordeonowego, nabiera wyjątkowego wymiaru artystycznego dzięki niezwykłym możliwościom kolorystycznym, brzmieniowym i technicznym, jakie dają muzykom współczesne akordeony koncertowe. Dzięki temu recitale Harmonium Duo wciągają słuchaczy od pierwszych chwil i odbierane są z wielkim entuzjazmem na wszystkich kontynentach. Jeffrey James, wydawca muzyczny, kompozytor, opisał debiut Harmonium Duo w nowojorskiej Carnegie Hall (w kwietniu 2006) w następujących słowach: "Ktokolwiek uważa, ze akordeon jest instrumentem mało ciekawym lub nie pasującym do muzyki klasycznej, nie słyszał chyba dzisiaj tych Panów będących w swoim żywiole. Wykonania takie jak to dzisiejsze, nie zostawiają w komentarzach wiele więcej miejsca obok samych superlatyw. Nie potrafię wystarczająco oddać słowami ich niebywałego poziomu muzykalności i wręcz nadludzkiej integracji brzmienia, artystycznego zespolenia, więc pozostawiam temat, mając nadzieję usłyszeć ich znowu już wkrótce".

 

Jednak Carmen na akordeonie to nie to, a koncert gitarowy, jako akordeonowy – to też nie to, ale może to kwestia osłuchania.
Utwory typowe na akordeon i iście wirtuozowskim wykonaniu.
Skończyło się owacjami na stojąco.

Niestety artyści zmienili plany nie zagrali walca z Suity Jazzowej nr 2 Dymitra Szostakowicza.

Wilanów wieczorową porą, również wielce urokliwy.

 

Aktualność: